Mana koju mūzika

Šis patiešām ir gabals ar kuru gāju gulēt vakarā un cēlos no rīta, kad (neiz)mācījos Latvijas Universitātē par datoriķi. Mūzika, kas spēja uzmundrināt netālajā ceļā uz veikalu pēc aliņa, guļot vienā koju istabiņā kopā ar četriem citiem cilvēkiem. Studējot un sēžot lekcijā. Es pat nezinu, kāpēc man ir tāda neliela spēja klausīties ar baudu vienu dziesmu 24 stundas dienā. Varbūt tāpēc, dziesma ir laba? Iespējams.

Atvainojos, ja gadījumā skaņas kvalitāte nav apmierinoša. Nav man īsti iespējas tagad noklausīties konkrēto klipu un pati kvalitāte arī tomēr ir diezgan daņķīga. Bet tas netraucē mālēt visu, ko jūt. Khe, vai ne?

Sociālais eksperiments: neko nedarot, tikt pie lielas naudas

Uz e-pastu atnāca ziņa, ka man ir iespēja iedomāties vienu velēšanos, kas noteikti piepildīsies, ja pie ciparu virknes pierakstīšu cilvēku vārdus pēc kaut kādiem konkrētiem nosacījumiem.

Un vārdu sakot, vēstulē bija teksts:

Sis stundas laika nosuti so 10 cilvekiem. Ja tu to izdarisi, tava velesanas piepildisies, ja ne – piepildisies pretejais. Diezgan savadi, bet izskatas, ka tas darbojas.

Jā, nepietiek jau, ka vismaz viens cilvēks uzskata mani par idiotu (uz pasaka to atklāti). Man jau pašam arī vajag par idiotiem uzskatīt citus 10 cilvēkus, lai tas viss darbotos. Protams.

Teorētiski es varētu tikt pie naudas, ja ievēlētos savu vēlēšanos par lielo naudu un nosūtītu šo sūdu vēl 10 cilvēkiem. Ja nē, tad piepildītos pretējais.
Un ta jau slēpjas tā sāls – nečakarējot citus cilvēkus, piepildītos pretējais.
Man tik atliek iedomāties, ka man vajag ļoti maz naudas un nenosūtīt vēstuli 10 cilvēkiem. Un, vai man Dieviņ’, es lauzīšu ķēdes vēstuli un piepildīsies pretējais – dabūšu daudz naudiņas.

Gaidu savu lielo naudiņu.

Atkal mana alus patēriņa ierobežošana

Protams, ejot pa veikalu un uzmetot acis alus stendam, uznāk sasodīta vēlme izjust to sajūtu, kad saldi rūgtens aliņš līst kuņģītī. Siekalas tek, bet saprotu, ka vēlme pēc alus ir saistīta ar vienkāršām slāpēm. Šorīt pēc “rīta sportiņa” nebija nekas dzerams un neesmu no tiem, kas dzer tēju vai kafiju, lai remdētu slāpes. Un vienkāršam krāna ūdenim biju par slinku un negribīgu.

Saprotami, jo, bērnībā, ciemojoties pie vecmāmiņas, tiku pamācīts, ka pilsētas krāna ūdens ir kaitīgs un bez vārīšanas to lietot uzturā nevar. Kopš tā laika krāna ūdeni nelabprāt dzeru.

Skatos, un rādu draudzenei uz čehu aliņu, ko parasti dzeru iekš Fontaine Palace. Saku, ka viņa arī varēs nogaršot un izbaudīt tos dažus malkus, ko došu viņai. Bet viņa nē un nē. Dzeršot fonteinā nevis mājās.

Jau kopš tiem laikiem, kad parādījās čehu aliņš pudelēs, neesmu Fontaine Palace klubā dzēris izlejamo alu. Kaut arī izlejamais puslitrs, protams, ir nedaudz lētāks (1.20 Ls) nekā čehu (1.50 Ls) puslitrs pudelē, bet turēt pudeli rokā ir daudz ērtāk un nav pārvietošanāš problēmas. Esmu paņēmis tur alu un dzēris to pa ceļam uz mājām.
Zinu, ka alu var pārliet plastmasas kausā, bet, manuprāt, tas piešķir pārāk lielu lētuma devu.

Tad man arī ienāca prātā apjausma, ka, paskatoties uz sevi, būtu labāk ierobežot aliņa patēriņu. Jau tā pēdējā laikā cenšos dzert stiprinātu alu, lai kopējais alus patēriņš litros samazinātos līdz iespējamajam minimumam. Piemēram, ja ieeju veikalā un tomēr izdomāju ņemt alu, tad ņemu ne vairāk par diviem vai trīs stiprinātiem aliņiem. Tur gan vainojama arī ir finanšu situācija, centieni darbā alu nedzert un draudzenes klātbūtne (pārāk daudz murgus sarunāju alus ietekmē).

Laba tradīcija ir, ja manā pirkuma groziņā tiek ielikts arī alus draudzenei. Nekādus normālos jau viņa nedzer, bet labāk tā nekā viņa būtu atturībniece. Dzerot kopā alu, atkrīt mani uztraukumi par manis sarunātajām muļķībām. Viņa tad nav ne labāka par mani.

Tad nu mans mērķis ir nedzert alu tik ilgi, cik vien tas būs tehniski iespējams. Pastāv iespēja, ka man nezinot tiks sagādāts alus un uzreiz saku (rakstu), ka neatteikšos. Tas būtu nepieklājīgi, ja to darītu. Zināšanai – pašlaik mans gada rekords ir 3 dienas bez alus. Vai to mēs (es, mans kuņģis un mana apziņa) spēsim izturēt? Nezinu.
Bet mēģināt jau var…

Kārtējā reize.

Kaut kad, steidzoties vēlā pēcpusdienā uz darbu, sarkanās luksafora gaismas vadīts, apstājos un, blakus stāvošā tantiņa, pagriežas pret mani un sāk kaut ko man stāstīt. Sākumā padomāju, ka viņa man prasa cik pulkstens vai arī vēlas, lai norādu virzienu kādam mērķim. Vai arī vēlas nohipnotizēt mani.
Noņēmu Metallica no savām ausīm un klausījos. Man par pārsteigumu viņa sacīja, ka atstājusi projektoru kaut kādā tur divsimtajā kabinetā. Nedaudz apstulbu un sāku domāt, ka tantei ir kaut kas nojucis prātiņā vai arī esmu kritis viņai par upuri “sirds izkratīšanai”.
Tā nu tur stāvu un ar pavērtu muti jūku prātā no nezināšanas, līdz tantiņa pajautā vai es esot brālis. Protams, nu man viss kļūst skaidrs un saprotu, ka kārtējo reizi man jāmulst no tā, ka man ir diezgan līdzīgs dvīņu brālis. Seko skaidrošanās, ka mani droši vien ir noturējuši par Andri, bet tā nav patiesība, jo esmu viņa dvīņu brālis Ivars. Skaidrs?
Turpinājumā seko viņas atvainošānās un mani apgalvojumi, ka tas ir normāli. Ne jau pirmā reize tādam atgadījumam. Patiešām. Nedaudz palika viņas žel. Līdz brīdim gan, kad uzliku atpakaļ uz ausīm Metallica.
Tas ļāva turpināties steigai uz darbu.

Opera Turbo

Esi kādreiz dziļos laukos centies pieslēgt datoram internetu, izmantojot GPRS mobilo tehnoloģiju? Vai arī esi atradis kādu mazjaudīgu bezmaksas wi-fi tīklu? Es esmu un uzreiz varu, ka, pie ātra interneta pieradušos cilvēkus, tādas lietas kā (ļoti) lēns internets var diezgan specīgi nokaitināt.

Opera Labs piedāvā katram no mums notestēt (vismaz uz kādu laiciņu) viņu jauno tehnoloģiju ar nosaukumu Opera Turbo. Tas ir kaut kas līdzīgs, kas Opera Mini priekš mobilā interneta, tikai šajā gadījumā tehnoloģija ir priekš datora lietotājiem. Aizejam uz Opera Labs lejupielādes sadaļu un lejupielādējam Opera 10 ar iebūvēto Opera Turbo.

Uzinstalējot to, mēs iegūstam šķietami parastu Opera pārlūku ar visām tā iespējām, kas ir standarta versijā. Klāt nākusi tikai neliela podziņa ekrāna apakšējā kreisajā stūrī ar kuru varam aktivizēt vai deaktivizēt Opera Turbo režīmu. Protams, kā jau tas ir pierasts, personalizēšanas ietvaros varam to podziņu pārvietot uz sev vēlamu citu vietu.

Opera Turbo
Opera Turbo

Kā jau manā ne sevišķi veiksmīgajā attēlā var redzēt, vislielākais ieguvums interneta plūsmas ieekonomēšanā ir attēlu apstrāde. Attēli uz serveriem tiek kompresēti, tāpēc jāsaka, ka tie paliek diezgan nebaudāmi aplūkošanā.
Ja attēlu aplūkošana nav svarīgākā ikdienas nodarbe un vēlaties internetu izmantot pat attālā lauku sētā, kur vienīgais interneta resurs ir GPRS, tad Opera Turbo varētu būt laba iespēja ieekonomēt megabaitus un līdz ar to arī latus, izmantojot tik ierasto interneta pārlūku.

Opera un "View Selection Source"

Viens no nedaudzajiem, mazajiem Firefox plusiņiem, salīdzinot ar lielisko Operu, ir tā saucamā koda fragmenta apskate. Firefox pārlūkā var iezīmēt tīmekļa lapā kādu fragmentu un, uzspiežot peles labo taustiņu, atrast izvēlni “View Source” un tikt pie html koda fragmenta.
Nedaudz ķecerīgas manipulācijas un to pašu var panākt arī Operā. Padzeram alu, pamīlējamies ar savu sievu un/vai draudzeni, izvedam suni pastaigāties, ierakstam muļķīgu domu savā twitter kanālā un ķeramies beidzot pie lietas. Operas tjūnēšanas lietas.

Opera Menu tjūnēšana
Opera Menu tjūnēšana

Viens vienīgs solis:
Spiežam uz šo neinteresanto linku un iegūstam modificēto Operas Menu izvēlni. Ja vien, protams, apstiprinam, ka nebaidamies lietot ko tādu.
Ja izmanto manis radīto izvēlni draugiem.lv ērtākai aplūkošanai un vēlies arī aplūkot koda fragmentu, tad spied uz šī linka.uz šī linka.

Orģinālraksts atrodams šeit un vispār citas lietas šad tad var uzzināt skatoties šeit.

Koķetēšana ar AKKA/LAA

Pēc nedaudz provokatīva ieraksta publicēšanas biju jau rēķinājies, ka kāds iedomāsies man atsūtīt e-pastu. Un tas arī, protams, tika izdarīts. Es nezinu, kas man bija uznācis, jo uzsāku nedaudz muļķīgu saraksti…
Viņi:

Labdien,

LR Autortiesību likuma 40. panta 1. punkts paredz, ka autortiesību subjekta atļauja ir jāsaņem uz katru darba izmantošanas reizi un ir aizliegts izmantot darbus, ja nav saņemta autortiesību subjekta atļauja.
Lūdzu Jūs sazināties ar AKKA/LAA par autoru darbu izmantošanas licences saņemšanu mājas lapai http://blogs.deelis.lv

Ar cieņu,

Jānis Eberšteins
AKKA/LAA-NCB nodaļas speciālists
Tel: 67274164
E-pasts: janis.ebersteins@akka-laa.lv

Mani diezgan ieinteresēja līguma nosacījumi, tāpēc paturpināju saraksti.
Es:

Sveiki!

Vai Jūs varētu atsūtīt elektroniski licences līgumu? Ar prieku izskatīšu nosacījumus
līguma slēgšanai.

Ar cieņu, http://blogs.deelis.lv idejiskais autors.

Patīkami ātri saņēmu atbildi:

Nosūtu Jums licences līguma projektu.

Ar cieņu,

Jānis Eberšteins
AKKA/LAA-NCB nodaļas speciālists
Tel: 67274164
E-pasts: janis.ebersteins@akka-laa.lv
A. Čaka iela 97
Rīga, LV-1011

Pielikumā bija divi MS Word dokumenti. Vienā dokumentā bija pats līgums, bet otrajā tāda kā veidlapa ar autortiesībām aizsargāto darbu uzskatei.
Nedaudz dīvaini, bet atsūtītajā līgumā bija neveiksmīgi izdzēstas saites uz kādu citu interneta resursu.

akka/laa
akka/laa

Bet tas tā sīkums. Man personīgi nepatika, ka tiek izmantots Ms Worda dokuments, tāpēc aizsūtīju viņiem epastu:

Paldies par operativitāti, bet vai Jūs nevarētu atsūtīt līguma kopiju formātā, kurš man
neprasa iegādāties maksas programmatūru, lai pilnvērtīgi apskatītu esošo
dokumentu?
Paldies jau iepriekš.

Ar cieņu, http://blogs.deelis.lv idejiskais autors.

Viņi:

Licences līgums ir Word dokumenta formātā – kādā formātā man Jums nosūtīt līgumu?

PDF formāts jau ir plaši izpatīts vai ne? Un tā lietošana ir bezmaksas? Nekļūdos?

Es būtu pateicīgs, ja līgums tiktu atsūtīts bezmaksas un plaši izplatītajā PDF
(Portable Document Format) formātā.
Paldies.

Šķiet, ka nevienam nebija nodoms mani iepriecināt, tāpēc nākošajā e-pasta vēstulē bija vienkārši ievietots viss līguma saturs bez jebkādiem pielikuma failiem.
Neliels izrāvums no piedāvātā līguma:

2. Atļaujas (licences) apmērs
2.1. Ar Līgumu piešķirtā atļauja (licence) attiecas tikai uz interneta mājas lapu http://.
2.2. Līgums nekādā gadījumā nedod atļauju:
2.2.1. Tieši vai netieši, pilnībā vai daļēji nodot ar Līgumu iegūtās tiesības tālāk trešajām personām.
2.2.2. Reproducēt, tajā skaitā sniegt lejupielādes pakalpojumus, interneta mājas lapā http://iekļautos Darbus.
2.2.3. Izmantot Darbus raidīšanai ēterā vai atskaņošanai publiskos pasākumos (ar vai bez ieejas maksas), kā piemēram, bet ne tikai, koncertos, publiski izklaidējošos pasākumos, diskotēkās, teatrālos uzvedumos un izrādēs, literāros vakaros. Šādai Darbu izmantošanai ir jāsaņem speciāla atļauja (licence).
2.2.4. Pakalpojuma sniedzējs, samaksājot atlīdzību autoriem saskaņā ar šī Līguma 3.1.punktu par Aģentūras pārstāvēto Darbu izmantošanu, nav samaksājis atlīdzību autoriem par Darbu izmantošanu publiskajā izpildījumā – kafejnīcās, restorānos, veikalos, diskotēkās, viesnīcās u.c. Šīs trešās personas atlīdzību par Darbu publisku izpildījumu Aģentūrai maksā patstāvīgi.
2.2.5. Izmantot Darbus reklāmā.
2.3. Šis Līgums nekādi neregulē un neietekmē blakustiesību īpašnieku tiesības.
2.4. Ar Līgumu piešķirtā atļauja (licence) neattiecas uz muzikāli dramatisku darbu, kā arī dramatisku darbu ar mūziku izmantošanu.
2.5. Pakalpojuma sniedzējs apņemas izlietot autortiesību aizsargātos darbus tikai labā ticībā un likumos, Līgumā vai citās pienācīgi saņemtās atļaujās (licencēs) noteiktajā kārtībā un apmērā.

3. AUTORatlīdzība
3.1. Autoratlīdzība, kuru Pakalpojuma sniedzējs apņemas maksāt par Darbu izmantošanu Līgumā paredzētajā apmērā, tiks aprēķināta atbilstoši spēkā esošajiem vispārējiem Aģentūras apstiprinātajiem tarifiem, kas ir sekojoši:
· pakalpojuma sniedzējam jāmaksā 5,5% (pieci komats pieci procenti) no ieņēmumiem, kas gūti no attiecīgajā lapā (http:// mūzikas sadaļas reklāmas ieņēmumi un no lapas lietotājiem gūtie ieņēmumi), bet ne mazāk kā:

līdz 100 (simts) Darbiem – Ls 10 (desmit lati) mēnesī;

no 101 – 200 darbiem – Ls 20 (divdesmit latu) mēnesī;

no 201 – 300 darbiem – Ls 30 (trīsdesmit latu) mēnesī;

no 301 – 400 darbiem – Ls 40 (četrdesmit latu) mēnesī;

· Par katriem nākamajiem 100 (simts) ievietotajiem darbiem jāmaksā papildus Ls 10,00.

Un kā pie velna es varu panākt to, lai YouTube ievietoto klipu varētu noskatīties, nepanākot to lejupielādi uz lietotāja cietā diska?
Aizsūtiju e-pastu:

Nav iespējams mainīt līguma nosacījumus? Tehnisku iemeslu dēļ nav iespējama 2.2.2 izpilde (kas padara līgumu bezjēdzīgu), jo, lai interneta lietotājs spētu noskatīties video materiālu, viņam tas jālejupielādē uz datora cietā diska. Mūsdienās gan tas notiek automātiski un lietotājs iespējams vienkārši nezin, ka interneta pārlūks visu rādāmo materiālu sinhroni lejupielādē uz cietā diska, pirms parādīšanas.
Iespējams jau esmu pārpatis līguma nosacījumus, bet tas faktus nemaina.

Tad jau redzēsim kā izvērtīsies sarakste. Man tikai ir daži jautājumi:
1) Vai lielajiem vortāliem (draugiem.lv, orb.lv) tiek piemērota tādi pati takse?
2) Cik liela daļa no tiem manis maksātajiem 10 latiem mēnesī nonāktu māksliniekam un cik liela daļa tiku noskaitīta administratīvajiem izdevumiem?
3) Ja internets ir publiskā vide, tad man vajadzētu maksāt autoralīdzības nodeva par to, kas ir pieejams publiski un visiem interneta lietotājiem?

Pievienoju atsūtītos failus:
internets_lic_ligums
atskaite-par-autoru-muzik257

Vislabākais veids kā…

Vislabākas veids kā nosist vēlmi kaut ko ierakstīt savā mājas lapā ir ņemt un ielogoties tajā. Pēdējā laikā to būs jācenšas mazāk darīt un jāizlīdzas ar Opera Notes vai prastu (līdz riebumam) Notepad. Interesanti sanāk, ka, lai tiktu pie kā vairāk, būs speciāli jāpacenšas darīt mazāk. Biežāk tā, ne?

Klausos slimu mūziku, kur meitēns salīdzina attiecības un pieķeršanos ar kaut kādu tur tetuvējumu. Tā vismaz šķiet, jo to dzirdu (ha, cik sasodīti loģiski laikam). Īstenībā lielisks salīdzinājums.
Un nejauši sāku domāt vai atceros iemeslu, kam par godu man uz labās rokas ir tetuvējums. Nē, atceros gan.
Tagad smaidu un vēlos pierakstīt – sūdīgi, ka tā. Un uzspiežu pogu “replay”.

Patiesību sakot, šobrīd esmu izdzēris divreiz vairāk alu nekā kafiju. Bet kāpēc kafija mani spēcīgāk ietekmē? Rokas trīcēša, sentimentālas domas un iespējami slima mūzika. Nedaudz mazāk televīzija fonā un es aizmirsīšu, kur es tagad esmu. Un nedaudz arī naivi ceru – kāpēc esmu.

Par godu AKKA/LAA – Coldplay dziesma Viva La Vida

Nav jau tā, ka kādreiz sekotu līdzi Coldplay daiļradei, tomēr uznāca vēlme pēc muzikāla ieraksta. Sanāca nedaudz ieteikmēties no raksta Kā AKKA/LAA čakarē nevainīgus cilvēkus.

Kaut arī ticu, ka Latvijas robežās ir citi (banānrepublikas) autortiesību likumi, salīdzinot ar civilizēto pasauli, es uzskatu, ka neesmu pārkāpis autortiesības likumus.