Iedzēru Pepsi laimi (Pepsi lime) dzērienu un parādījās nervozitāte.

Apzinos to un jau kuro reizi palīdzu dēlam telefonā spēlēt spēli, kur neveiklam varonim jāizvairās no zāģiem, bultām un sprādzienbīstamiem priekšmetiem. Kārtējo reizi pazaudējot varoņu galvu vai nogriežot tam kājas, pasmejos un dodu dēlam pašam mēģināt. Neizrādu to, ka man ir apnicis jau kuro reizi zaudēt galvu.

Nav vairs tas vecums, lai tik bieži zaudētu galvu.

Veselības ministrija aicina pieteikties vakcinācijas procesa tehnoloģisko risinājumu ideju izstrādē

Veselības ministrija līdz 16. janvārim, plkst 14:00 aicina pieteikties IT nozares profesionāļus, lai piedalītos darba grupā, kas meklēs labākos un efektīvākos tehnoloģiskos risinājumus vakcinācijas pret Covid 19 jaudas kāpināšanai un efektīvākai organizēšanai.

Plānots, ka nākamās nedēļas laikā tiks apkoptas būtiskākās prasības, kam jāatbilst informācijas tehnoloģiju sistēmām, kā arī tiks izvirzītas tehnoloģisko risinājumu prioritātes.

No preses relīzes…

Interesanti sanāk – uz nedēļu sanāks kopā IT saprotoši ļaudis (un ne tikai) un centīsies definēt MVP prasības pret IT sistēmu, kas varētu atvieglot darbu ar vakcinēšanas organizēšanu.

Tā kā dzīvē vēl neesmu sasniedzis tādu posmu (nirvānu), lai pieteiktos šāda veida ēverģēlībās, iztikšu ar šo te savu dienasgrāmatu, kur muļķīgi pafantazēšu par šādu IT sistēmu.

Tad nu tā…

Continue reading

OSI modeļi un varbūt “Netflix & chill”

Prolologs

Septiņdesmito gadu beigās, astoņdesmitajos gados notika centieni definēt plaši atzītus tīkla veidošanas un savienošanas veidus. OSI modeļa izveide bija mēģinājums panākt, lai visi dažādie aparatūras un programmatūras ražotāji vienotos par sistēmu dažādu tīkla tehnoloģiju izstrādei.

Turpinājumā ir mans mēģinājums liriski aprakstīt OSI modeļa implementāciju cauri visnotaļ mūsdienīgu nodarbi – Netflix skatīšanos un atpūtu (šoreiz gan tomēr bez “chill”) ar alus kausu blakus.Slānis 7 – Lietotne

Continue reading

Fiziska cietā diska izmantošana kā VirtualBox VM

Piezīme sev brīžiem, ja kaut kādu dīvainu iemeslu dēļ ir nepieciešams izmantot (ja nepieciešams iesāknēties iebūtoties) kādu ejošu un vecu fizisku cieto disku un kurā vēl pie tam ir kāda strādāt griboša OS (izklausās jau maz ticams variants), tad nav nepieciešams meklēt kādu piemērotu dzelzi.

Talkā var nākt VirtualBox un dažas komandas konsolē.

Pievienojam cieto disku un noskaidrojam tam piešķirto taku.

sudo fdisk -l

Tālāk tad nu griežamies pie VirtualBox un veidojam vmdk datni, ko pēc tam varam izmantot par atsauci uz reālo fizisko disku un vēlāk, veidojot jaunu mašīnu GUI vidē, pievienojam to kā virtuālo cieto disku.

VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename "ceļš/uz/failu.vmdk" -rawdisk /dev/sdX

Atsauce uz dokumentāciju

P.S.

Velns, cik sen neesmu rakstījis. Dīvaina sajūta kaut ko rakstīt un tad saprast, ka rakstīšana nekad taču īsti nav padevusies. Kāpēc es to vispār daru? Jā, tiesa, regulārāk rakstot ir iespēja nepazaudēt tās minimālās zināšanas par interpunkciju un ortogrāfiju. Sajūtas par teikuma uzbūvi un cik ļoti tas man nesanāk.

Bet nu tas tā. Šogad ir sajūta, ka sākšu rakstīt vairāk.

Gatavojamies eParaksts mobile

Cik saprotu, tad pirmais solis, lai savā ierīcē iegūtu eParaksts mobile ir autentificēties sagatavotā vietnē ar eiD vai eParaksts karti. Var, protams, arī ar internetbankām (ar Latvija.lv palīdzību), bet tad būs nepieciešami vairāki papildus soļi reģistrācijai (acīmredzot jānorāda e-pasts, telefona numurs, personas apliecinoša dokumenta dati, utt) un pēc kaut cik dienām kurjers vedīs sagatavotos dokumentus, pārbaudīs vai esi norādītā persona un liks parakstīties.

Autentificējoties ar eID vai eParaksts karti, šie dati automātiski tiks aizpildīti un varēs uzreiz “elektroniski” parakstīt dokumentu un nebūs nepieciešams izmantot kurjera pakalpojumus un savu laiku.

Tāpēc jāsāk ar eParakstītāja iegūšanu savā datorā. Tā kā gan darbā, gan mājās izmantoju Ubuntu 16.04 operētājsistēmu, uzstādīšana nedaudz atšķiras no ierastā Windows ceļa. Panikai nav pamata, jo speciālisti ir sagatavojuši Lietotāja rokasgrāmatu, kur ir arī vienkārša instrukcija eParaksta ieviešanai Ubuntu vidē.

Tad nu kā jau man tas parasti sanāk, veru vaļā termināli un lūkoju, ko varu darīt lietas labā.

Instrukcijā norādīts, ka jāreģistrē programmatūras krātuvi ar sekojošu rindu.

deb https://www.eparaksts.lv/files/ep3updates/debian xenial eparaksts

Var arī doties uz (startēt) software-properties-gtk (vai varbūt Synaptic Package Manager->Settings->Repositories>Cita programmatūra->Pievienot…) un atrast vietu, kur pievienot šo rindu. Vai var arī konsolē izpildīt komandas kā tas tiek arī instrukcijas piemērā izdarīts:

sudo add-apt-repository "deb https://www.eparaksts.lv/files/ep3updates/debian xenial eparaksts"
sudo apt-add-repository --remove "deb-src https://www.eparaksts.lv/files/ep3updates/debian xenial eparaksts"

wget -qO - https://www.eparaksts.lv/files/ep3updates/debian/public.key | sudo apt-key add -

sudo apt-get update

sudo apt-get install eparakstitajs3

Jāuzstāda starpniekprogrammatūra, ja izmantoajam eID viekarti vai eParakstu. Uzstādīšu abas divas, pat neskatoties uz to, ka izmantošu tikai eID karti

sudo apt-get install libclassicclient
sudo apt-get install latvia-eid-middleware

 

Spraudņu uzstādīšana pārlūkprogrammām:

sudo apt-get install eparaksts-token-signing

Šos spraudņus var meklēt pārlūku paplašinājumu “veikalos”, bet es ceru, ka šis pasākums ļaus vienlaicīgi spraudņus uzstādīt vairākiem pārlūkiem.

Tā, kad šis viss ir izdarīts, mēģinu spraust klāt eID karšu lasītāju. Man pieejamais ir kaut kāds SCR3310 modelis, kas acīmredzot ir atbalstīts kernelī un ar to nebūtu jābūt problēmām.

Dodos uz vietni un cenšos ienākt ar eID vai eParaksta karti.

Tur mani sagaida aicinājums sākt autentifikāciju ar viedkartes spraudni. Sāku un ievadu savu PIN1

Esam tikuši jaunā logā, kur iespējams lejupielādēt automātiski sagatavoto (arī parakstīto) līgumu un varam iesniegt šo līgumu. Šoreiz izmantojam PIN2.

 

Tas arī viss!


Kopā ar programmatūras uzstādīšanu, tas aizņēma kādas 10 minūtes. Ja programmatūra jau būtu uzstādīta, pieteikšanās eParaksts mobile nevajadzētu aizņemt vairāk par 2 minūtēm. Ērti un vienkārši :)

 

P.S.

Manā gadījumā eParakstītājs3 tika uzstādīts /opt/eparakstitajs3 direktorijā. Programma ir tā pati, kas Windows vidē, nedomāju, ka tur vajadzētu būt problēmām. Varu parakstīt dokumentus un aplūkot citus parakstītus dokumentus.

Bija reiz kādam “datoriķim” bija programma ar versijas numuru – 1.1. Viņš to lietoja un bija apmierināts. Tad iznāca atjauninājums 1.2 un programma vairs precīzi nestrādāja.

Tagad viņš neliek savai programmai ne 1.4, ne 1.9 un pat ne 4.2 versiju, jo jaunāka versija viņam taču nestrādāja.

Tagad viņš sūdzas par datora normālu nefunkcionēšanu, sūdzas par antivīrusu, jo tas neķer nevienu vīrusu.

Viena no stāsta morālēm – uz katru programmas atjauninājumu jāraugās ar optimismu. It sevišķi, ja jaunāka versija salabo iepriekšējās versijas kļūdas un būtiski izlabo datora “ievainojamības” problēmas.

Manas obligātās Linux programmas: aRandr

aRandr ir viena no konfigurēšānas utilītas xrandr grafisku logu versijas. Programma aRandr paredzēta, lai atviegloto darbu ar datoram pievienojamo papildus ekrāniem.

Instalācija Debian, Ubuntu vidē

sudo apt-get install arandr

Instalācija archlinux vidē

pacman -S arandr

Ar šo programmu ir ērti pievienot papildus ekrānu, mainīt šo ekrānu virtuālās atrašanās vietas, mainīt ekrānu izšķirtspējas, rotēt ekerānus utt.

Ir iespējams esošos izkārtojumus eksportēt (un importēt) kā ģenerētu shell skriptu.

Ekrānattēli kā viena gif datne:
arandr

Portālam liepajniekiem.lv atsvaidzināts izskats

Šorīt nejauši pamanīju, ka liepajniekiem.lv kolektīvs nomainījis portālam izskatu. Gulēju vēl gultā un miegains taustīju telefonu (draudzene jau kādu laiku bija pamodusies). Nejauši atvēru liepajniekiem.lv portālu un nodomāju, ka mobilajam pārlūkam Opera kaut kādas attēlošanas problēmas un pārslēdzos uz citām adresēm. Tāds nu pirmais iespaids par jauno izskatu.  Continue reading

Linux Mint 14 Nadia

Linux Mint 14 ar ne tik sauso identifikācijas kodu “Nadja” palaista tautās un ir visiem pieejama tikai desmit dienas pēc pirmā RC izlaišanas.

Starp jaunumiem minēta atjaunināta MATE un Cinnamon vide, MDM ar daudz, daudz pieejamām tēmām, 3.5 kernelis un citas lietas.

Ja Tev jau ir Mint 13 versija, tad citējot izstrādātāju viedokli par atjaunināšanu:

As a general rule… unless you need to, or unless you really want to, there’s no reason for you to upgrade.

Patīk apziņa, ka domāšana nav līdzīga kā Windows sistēmai, kur tiek mākslīgi mudināts atjaunināt sistēmu ar dažādiem “burkānu” vai akciju piedāvājumiem.